Featured

ISO Belgesi Nasıl Alınır?

ISO sertifikasyon süreci pek çok firma için sıkıntılı bir dönem anlamına gelir çünkü standartların firmanın gerekliliklerine uygun ve eksiksiz bir şekilde hayata geçirilmesi iso standartlarını uygulama konusunda tecrübe sahibi olmayan kişiler için oldukça yorucu bir süreçtir. Başarısızlıkla sonuçlanan her iso denetimi firma için hem zaman kaybı hem de ek mali yükümlülükler demektir. Bu süreci en hızlı ve kolay şekilde atlatmanız için bir iso uzmanına ihtiyaç duyarsınız.

Burada devreye biz giriyoruz. ISO standartları konusunda derin bilgi birikimi ve tecrübemizle ihtiyaç duyduğunuz kalite yönetim sistemini firmanıza uygulayarak iso belgenizi zahmetsizce elde etmenizi sağlıyoruz.

ISO Belgesini Başarılı Bir şekilde Nasıl Alırsınız?

Iso belgesi almak için öncelikle firmanızın hangi iso standartlarının uygun olduğunu belirlemeniz ve bu belgeyi almak için gereken kalite yönetim sistemini firmanıza uygulamanız gerekir. ISO 9001 belgesi genellikle geniş bir yelpazede hizmet veren veya üretim yapan sektörler için tercih edilen standart olsa da farklı sektörler için başka spesifik iso standartları da mevcuttur. Uzmanlarımızla sizin için en uygun iso belgesini belirledikten sonra bu standartların gerektirdiği kalite yönetim sistemi firmanızın üretim/hizmet süreçlerine uygulanır. İş yeriniz iso standartlarına tamamen vakıf olduğunda ve gerekli dokümantasyon hazırlandıktan sonra bağımsız iso denetçisi tarafından denetime tabi olursunuz ve iso belgenizi almaya hak kazanırsınız.

Gerekli kalite yönetim sistemi firmanın iş süreçlerine uygulandıktan sonra başvuru için gerekli belgeler doldurularak başvuru yapılır.

Bağımsız denetçiler tarafından kalite yönetim sisteminin ISO 9001:2015 standartlarına uyup uymadığı denetlenir. Kalite yönetim sisteminin en az üç aylık bir süre boyunca sağlıklı bir şekilde uygulandığının belgelenmesi gerekir.

ISO Belgesi almaya hak kazanıldığında kuruluş bu standartları korumaya devam etmek zorundadır. Bu nedenle yıllık izleme denetimleri ve 3 yıl sonra ise yeniden değerlendirme yapılır.

İlgili Makaleler